Šī lapa ir izdrukāta no LELB Dubultu draudze
Interneta adrese:
http://dubultu-draudze.lelb.lv/?ct=koncerti&fu=read&id=494

Vox angelica festivāla koncerts Tālivalža Dekšņa piemiņai

Ģirts
2018.08.18 18:14

19. augusta svētdienā plkst. 18.00 Dubultu ev. lut. baznīcā XI starptautiskā ērģeļmūzikas festivāla ietvaros notiks koncerts, kurā kādu brīdi veltīsim ērģelnieka, profesora Tālivalža Dekšņa piemiņai. Tālivaldis Deksnis bija viens no Latvijas izcilākajiem ērģelniekiem, kurš nesis Latvijas profesionālās mākslas vārdu visā plašajā pasaulē, kā arī devis lielu ieguldījumu Latvijas ērģelnieku izglītošanā un Latvijas ērģeļu izpētē, apkopē un restaurācijā.


Koncertā muzicēs ērģelniece Edīte Deksne (Alpe) un vijolnieks Jāzeps Jermolovs. Skanēs Tomāzo Vitali romantiski smeldzīgās Čakona vijolei un ērģelēm, J. Svendsena Romance vijolei un orķestrim, Karla Dženkinsa Romance no vijoļkoncerta Sarikiz, kā arī R. Vāgnera pacilājoši svinīgais Svētceļnieku koris F. Lista transkripcijā ērģelēm, L. Belmāna romantiski virtuozā Tokāta, Dž. Utterbeka džeziskā Svētku deja (Mambo), Karla Dženkinsa ritmiski enerģiskie ērģeļdarbi Trompeting Organ Morgan” un Tēma no Palladio. Tālivalža Dekšņa piemiņai veltīta Lūcijas Garūtas Meditācija T. Dekšņa redakcijā un ar viņa paša Dubultu baznīcas ērģeļu reģistrāciju, kā arī Em. Dārziņa Melanholiskais valsis (T.Dekšņa pārlikums ērģelēm un vijolei).
T. Dekšņa ieguldījums Dubultu baznīcas muzikālajā dzīvē ir ļoti būtisks. Pateicoties viņa idejai ērģeles, kuras nu jau vairāk kā desmit gadus priecē klausītājus kā dievkalpojumos Dubultu baznīcā, tā arī koncertos, tika pārvestas no Anglijas uz Latviju, uzstādītas, kā arī uzstādīšanas gaitā restaurētas. Visus gadus viņš arī rūpējās par šo ērģeļu skaņojumu un tehnisko stāvokli.  
Kopā ar Edīti Deksni (Alpi) viņš bija ērģeļmūzikas fesitvāla Vox angelica idejiskais un mākslinieciskais līdzautors. Katru gadu muzicējis Dubultos daudzos koncertos, piedalījies praktiski visos Vox angelica festivālos kā ērģelnieks. Dubultu baznīcā sniedzis neaizmirstamus koncertus kopā ar daudziem Latvijā pazīstamiem mūziķiem – Aleksandru Antoņenko, Kārli Zariņu, Solveigu Raju, Jāni Sproģi, Egilu Siliņu, Ingu Šļubovksku – Kanceviču, Edgaru Saksonu, Intu Dālderi, Paulu Šūmani, Ditu Krenbergu u.c. Atskaņojis daudzu latviešu komponistu mūziku, tostarp Pētera Vaska un Marģera Zariņa muzikālo portretu koncertus, nozīmīgs bija arī T. Dekšņa savulaik Latvijā pirmatskaņotā Petera Ebena cikla Fausts muzikāli literārais atskaņojums Dubultos sadarbībā ar aktieri Vili Daudziņu (2012. gada Vox angelica festivāla ietvaros).  
Tālivaldis Deksnis bija atzīts un studentu iemīļots ērģeļspēles profesors Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, ilggadīgs JVLMA ērģeļu klases vadītājs. Vairākkārt Dubultos ir notikuši arī ciņa ērģeļu klases studentu koncerti, kā arī viņa audzēkņi ir Latvijā un pasaulē pazīstami ērģelnieki (piem. Iveta Apkalna, Ligita Sneibe, Aigars Reinis, Roberts Hansons, Lotars Džeriņš, Diāna Jaunzeme – Portnaja, Ilona Birģele, Līga Ivāne, Guna Skrima, Līga Dejus, Ilze Barlo, Una Cintiņa, Līga Vilmane – Fiorēze, Māris Bietags u.c.), kuri piedalās arī koncertos Dubultu baznīcā. 
Tālivaldis Deksnis dzimis 1946. gada 27. oktobrī Aizputē. Absolvējis Latvijas Konservatorijas prof. Nikolaja Fedorovska klavieru klasi un savu muzikālo karjeru uzsācis kā koncertpianists. Vēlāk absolvējis doc. Pētera Sīpolnieka ērģeļu klasi. Stažējies ASV, piedalījies starptautiskos ērģelnieku semināros Francijā, Spānijā un Horvātijā, kā arī daudzu atzītu ērģeļspēles profesoru meistarklasēs Vācijā, Zviedrijā, Holandē un Latvijā. Ilgus gadus bijis Latvijas Radio kora koncertmeistars, Leonīda Vīgnera kamerkora koncertmeistars, Latvijas filharmonijas solists un kopš 1984. gada bija viens no galvenajiem Rīgas Doma koncertērģelniekiem, sniedzis neskaitāmus koncertus Latvijā un pasaulē, bijis vairāku starptautisku konkursu žūriju loceklis, rosīgs latviešu ērģeļu un klavieru mūzikas propagandētājs un daudzu jaundarbu pirmatskaņotājs, par ko saņēmis Latvijas Komponistu savienības balvu (1986) un Latviešu mūzikas balvu (2007). Kā īpaši augsta atzinība 1996. gadā iegūta Lielā Mūzikas balva un 2007. gadā – Trīszvaigžņu ordeņa apbalvojums.

‍Koncera ieraksti skatāmi draudzes Facebook lapā