Šī lapa ir izdrukāta no LELB Dubultu draudze
Interneta adrese:
http://dubultu-draudze.lelb.lv/?ct=koncerti&fu=read&id=260

AICINA PIEKTAIS ĒRĢEĻMŪZIKAS FESTIVĀLS VOX ANGELICA

Ģirts
2012.08.25 22:21

Tradicionāls un gaidīts, ar atklāšanas koncertu 2. septembrī.

Svētdien, 2. septembrī plkst. 18.00
ZOSMĀMIŅAS PASAKAS ĒRĢEĻZEMĒ.
Koncerts bērniem ar lellēm un pasaku teicējām.
Piedalās: ērģelnieki Iveta PELŠE un Jānis PELŠE,
Jūrmalas teātra aktrises Dace UMBRAŠKO un Ingūna RADZIŅA ar lellēm.
Programmā: Morisa Ravēla orķestra svītas Zosmāmiņas pasakas pārlikums ērģelēm,
V.A. Mocarts, J.S. Bahs un fragmenti no K. Sen-Sansa svītas Dzīvnieku karnevāls.
 
Nav nejaušība, ka festivāla pirmais koncerts veltīts bērniem, aicinot izbaudīt brīvdienas vakaru pirms jaunā mācību gada sākuma. Arī vecākiem noteikti būs iespēja uzzināt ko jaunu un interesantu par instrumentu karalieni – ērģelēm. Viss šajā vakarā notiks ar Zosmāmiņas līdzdarbību. Zosmāmiņa ir pasaku stāstniece, kura šajā koncertā ieradīsies, lai kopā ar pasaku tēliem iepazītu noslēpumaino ērģeļzemi. Jūrmalas teātra aktrises Dace Umbraško un Ingūna Radziņa kopā ar savām lellēm izdzīvos un izstāstīs ne vienu vien pasaku, ielūkosies ērģeļu stabulēs un ieklausīsies ērģelnieku Ivetas Pelšes un Jāņa Pelšes uzburtajās skaņu ainavās. Ērģelnieku spēli, dažbrīd pat duetā - tātad četrrocīgi un arī četrkājaini klausītāji varēs vērot ekrānā. Koncertā ieradīsies arī lauva, zilonis, ķengurs un bruņurupucis, kurus mūzikā atainojis franču kopmonists Kamils Sen-Sanss svītā Dzīvnieku karnevāls, bet pasākuma galvenais notikums būs Morisa Ravēla svītas Zosmāmiņas pasakas (I. Pelšes pārlikums ērģelēm) atskaņojums.


Svētdien, 9. septembrī plkst. 18.00
AR GAVIĻU ZVANIEM.
Ērģelnieku duets un sitaminstrumenti.
Piedalās: ērģelnieki Ilze REINE un Aigars REINIS, sitaminstrumentāliste Elīna ENDZELE.
Programmā: L. Bēthovens, L. Vjerns, B. Smetana, I. Breģe, R. Dubra, R. Zaļupe.
 
Ar gaviļpilniem zvaniem ieskandināsim Dubultu ērģeļmūzikas festivāla piekto gadadienu! Zvanu motīvi no Vestminsteres katedrāles, zvanu sasaukšanās kā pareizticīgo baznīcas zvanu spēlēs, ņirbošs laika tecējums un majestātisks svinīgums, dobji skanīgi zvani un gaiši zvārgulīši! Lai uzburtu šādu daudzveidību vienkopus, ērģeļu balsīm talkā nāks talantīgā un atraktīvā sitaminstrumentu spēlētāja Elīna Endzele. Koncertā redzēsim un dzirdēsim plašu sitaminstrumentu klāstu - lielos un tubulāros zvanus, marimbu, vibrafonu un daudzus citus instrumentus. Sitaminstrumentu un ērģeļu saspēle ar savu iespēju daudzveidību iedvesmojusi latviešu komponistus rakstīt šādam sastāvam. Elīna Endzele gan solo, gan kopā ar ērģelēm atskaņos Riharda Dubras, Riharda Zaļupes un Ilonas Breģes kompozīcijas.
Savukārt, lai Dubultu ērģeles ieskanētos kā vesels orķestris un spētu atskaņot brīnišķīgas simfoniskās mūzikas pārlikumus ērģelēm, ar vienu ērģelnieku dažreiz ir par maz. Tādēļ mākslinieciski radošais un spilgtais ērģelnieku duets Ilze un Aigars Reiņi aicinās muzikālā ceļojumā, kurā Ludviga van Bēthovena Pastorālā simfonija aizvedīs klausītāju liriskā un saulainā lauku idillē, savukārt čehu komponista Bedržiha Smetanas Vltavas mūzika gan maigi vīsies, gan sabangosies kā pašas upes Vltavas mainīgais plūdums.
Zvanu spēles un ērģelnieku dueta četrrocīgi spēlētās ērģeles šai svētku reizē pieskandinās Dubultu dievnamu ar neparastām, līksmām un majestātiskām skaņām!


Svētdien, 16. septembrī plkst. 18.00
SATIKŠANĀS.
Ērģeles un saksofons. Bahs un mūsdienu mūzika.
Piedalās: ērģelniece Iveta APKALNA un saksofonists Oskars PETRAUSKIS.
Programmā: J.S. Bahs, F. Glāss, P. Kē, T. Eskešs, Ē. Ešenvalds.
 
Divi spoži solisti, ar kuriem Latvija lepojas starptautiskās mūzikas arēnā, apvienojot savas prasmes kopīgā muzikālā piedzīvojumā, satiksies festivāla koncertā Dubultu baznīcā. Savukārt baroka mūzikas lielmeistara J.S. Baha daiļradei šajā reizē būs lemts satikties ar mūsdienu komponistu mūziku – amerikāni Filipu Glāsu, francūzi Teriju Eskešu, holandieti Pītu Kē un latvieti Ēriku Ešenvaldu.
Iveta Apkalna šobrīd pasaulē ir pazīstama un pieprasīta ērģelniece, kura patreiz dzīvo Berlīnē, bet dzimusi un augusi Latvijā, absolvējusi Latvijas Mūzikas akadēmiju un pēc tam papildinājusi prasmes Londonā, Štutgartē u.c. Ar koncertiem uzstājusies slavenākajās Eiropas un Ziemeļamerikas katedrālēs, baznīcās un koncertzālēs, piedalījusies vadošajos mūzikas festivālos un saņēmusi mūzikas balvas un uzvaras nozīmīgos ērģeļmūzikas konkursos. Kā soliste bieži uzstājas kopā ar simfoniskajiem orķestriem, kā piemēram, ar Berlīnes filharmoniķiem, Hamburgas filharmoniķiem, Bavārijas un Berlīnes radio orķestri, Kremerata Baltica u.c., un ievērojamiem diriģentiem - Klaudio Abbado, Marisu Jansonu, S. Jangu, M. Janovski u.c.
Oskars Petrauskis ir vairāku starptautisku konkursu laureāts. Ieguvis Grand Prix prestižajā konkursā Yamaha Europe Sax Contest (Hamburga) un atzīts par Eiropā labāko profesionālo saksofonistu. Ieguvis franču firmas Selmer stipendiju Tremplin Jeunes, Francijas valdības stipendiju studijām Parīzē. Augstāko muzikālo izglītību ieguvis Universitat der Kunste Berlin, Parīzē un Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijā. Šobrīd aktīvi koncertē gan kā solists, gan arī ar Xylem trio Latvijā un ārzemēs.


Svētdien, 23. septembrī plkst. 18.00
FAUSTS.
‍Ērģeļsvīta ar bildēm un lasījumiem.
Piedalās: ērģelnieks Tālivaldis DEKSNIS un aktieris Vilis DAUDZIŅŠ.
Programā: Petra Ebena svīta ērģelēm Fausts, ekrānā vizuālas ainas par Fausta tēmu, lasījumos fragmenti no Gētes Fausta. 
Spilgts un neparasts piemērs pasaules ērģeļliteratūrā ir čehu komponista Petra Ebena ērģeļu svīta Fausts. Tās pamatā ir komponista skatuves mūzika Gētes Faustam (komponēta 1976. gadā pēc Vīnes Burgtheater pasūtījuma), ko viņš pats aranžējis ērģelēm. Skatuves darbā komponists piešķīris vadošu lomu ērģelēm, kas attēlo divu pretpolu – Dieva un Ļaunuma sadursmi, kas ir arī Gētes drāmas pamatideja, kā arī paša Fausta rakstura iekšējo konfliktējošo elementu cīņu. Šai dubultlomai Ebens paplašināja ērģeļu spektru, pretnostatot ērģeļu tradicionālo nopietnību un majestātiskumu triviāli vienkāršam leijerkastes skanējumam. Šo ideju viņš saglabāja arī skandarba versijā ērģelēm solo, kā rezultātā atklājās instrumenta jauns, provocējošs izmantošanas veids, kas ir unikāls pasaules ērģeļmūzikas repertuarā.
Koncertā muzicēs ērģelnieks Tālivaldis Deksnis – atzīts mūziķis, kurš savu spēles mākslu apliecinājis ļoti daudzās pasaules valstīs, ilggadīgs Latvijas mūzikas akadēmijas ērģeļu klases profesors, ērģeļspēles konkursu žūriju loceklis, par panākumiem profesionālās mūzikas jomā saņēmis Latvijas Valsts atzinības – Lielo Mūzikas balvu, Trīsszvaigžņu ordeni, Latviešu mūzikas balvu. Tālivaldis Deksnis ir Petra Ebena svītas Fausts pirmatskaņotājs Latvijā. Savulaik komponists Rīgas Domā dzirdējis savu kompozīciju T. Dekšņa interpretācijā, ko ļoti atzinīgi novērtējis.
Šajā koncertā Petra Ebena mūziku ekrānā papildinās dažādu mākslinieku vizuālas ainas, kuras inspirējusi Fausta tematika, kā arī aktiera Jaunā Rīgas teātra aktiera Viļa Daudziņa priekšlasījumos dzirdēsim fragmentus no Gētes Fausta.


Svētdien, 30. septembrī plkst. 18.00
SVĒTKU FINĀLS.
‍Ar orķestri, dziesmām un ērģelēm.
Piedalās: ērģelniece Kristīne Adamaite, dziedātāja Gunta Davidčuka, stīgu orķestris Latvijas filharmoniķi, diriģents Mārtiņš Ozoliņš.
Programmā: J.S. Bahs, G.F. Hendelis, V.A. Mocarts, S. Franks un F. Pulenka koncerts ērģelēm, stīgām un timpāniem g-moll.
Svētku fināls aicina klausītājus svinēt festivāla noslēgumu, kura programma iecerēta prieka un pateicības noskaņās, ērģelēm skanot gan solo, gan kopā ar orķestri un cilvēka balsi. Lieliskā latviešu ērģelniece Kristīne Adamaite, ar kuru labprāt sadarbojas vadošie Latvijas profesionālie kolektīvi un daudzi izcili solisti, šoreiz koncertā muzicēs kopā ar Latvijas Nacionālās operas solisti Guntu Davidčuku, stīgu orķestri Latvijas filharmoniķi un diriģentu Mārtiņu Ozoliņu. Dziedātājas izpildījumā skanēs spožā G.F. Hendeļa ārija Rejoice greatly no oratorijas Mesija un V.A. Mocarta Laudate. Rets notikums Latvijas koncertdzīvē ir iespēja atskaņot mūziku, kas rakstīta speciāli ērģelēm ar orķestri. Un viens no pasaules ērģeļmūzikas šedevriem šajā žanrā ir F. Pulenka koncerts ērģelēm, stīgām un timpāniem, ar kuru noslēgsies svētku koncerta programma. Stīgu orķestra Latvijas filharmoniķi sastāvā spēlē daudzi Nacionālā simfoniskā orķestra mūziķi, kuri savu profesionalitāti ir apliecinājuši arī koncertos Jūrmalā. Pie diriģenta pults būs Mārtiņš Ozoliņš, kura vadībā ir skanējuši daudzi operuzvedumi LNO, kā arī muzicējuši Latvijas Nacionālais, Liepājas un Lietuvas Valsts simfoniskie orķestri. Patreiz Mārtiņš Ozoliņš ir arī profesionālā pūtēju orķestra Rīga mākslinieciskais vadītājs un diriģents.

Atbalsta: Jūrmalas pilsētas dome, Valsts Kultūrkapitālfonds, LR3, Dārza centrs "Lielupe".
Ieeja par ziedojumiem sākot no 1 Ls